Bletki.com

DARMOWA DOSTAWA OD 200 ZŁ

EKSPRESOWA WYSYŁKA DO 24H

ATRAKCYJNE GRATISY DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA

DARMOWA DOSTAWA OD 200 ZŁ

EKSPRESOWA WYSYŁKA DO 24H

ATRAKCYJNE GRATISY DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA

Pay-Pay to jedna z najstarszych marek produkujących bibułki na świecie. Bletki Pay-Pay zostały wyprodukowane i pierwszy raz ujrzały światło dzienne w 1764 r. w legendarnym papierniczym mieście Alcoy w Hiszpanii. Dziś Pay-Pay produkowany jest w nowoczesnej fabryce Iberpapel, która zdołała podtrzymać starą tradycję papierniczą, dostosowując ją do nowych czasów. Oto krótka historia marki.

Historia marki bletek Pay-Pay

W połowie XVIII wieku w Hiszpanii rozpowszechnił się zwyczaj palenia tytoniu przywiezionego z obu Ameryk. Jednak w Europie tytoń był niezwykle drogim produktem. Wiele osób decydowało się na jego spożycie w sposób polegający na zawinięciu w gazetę proszku tytoniowego. W 1764 r. w Alcoy powstaje pierwsza fabryka produkująca papier papierosowy. Celem działania firmy było wyeliminowanie z rynku grubego papieru z atramentem. Opracowano papier cieńszy niż zwykle (40 gr/m2), biały, w dużych arkuszach, które palacz mógł przyciąć na miarę swoich potrzeb. Wkrótce po premierze, papier zaczął odnośni. Tak powstała oryginalna bibuła Pay-Pay firmy Alcoy.

Wraz z początkiem XIX wieku minęła moda na tytoń w proszku. Rozpowszechnił się zwyczaj zwijania go, a wraz z nim pojawiła się potrzeba bletek o rozmiarze bardziej przypominającym zwykłego papierosa.W 1815 r. pojawiły się pierwsze bibułki docięte pod wymiar. Dominikanin z miasta Xátiva, ksiądz Jaime Villanueva Estingo, wynalazł bibułkę papierosową, którą umieścił w opakowaniu. Na okładce widniały piękne alegoryczne ryciny, wraz z nazwą producenta – Pascual Ivorra.

1883 r. Na jednym z większych boków bibułki papierosowej zaczyna się nakładać drobną kreskę gumy arabskiej, co ułatwi zwijanie papierosa. Guma arabska jest używana do dnia dzisiejszego. Od 1894 r. bibułki są zagniatane, aby ułatwić zwijanie skrętów.

Pay-Pay – w pogoni za innowacją

W 1898 r. powstaje firma Ivorra, Payá y Compañía, która zakłada fabrykę papieru w Salt (Alcoy) i rozpowszechnia słynną już markę Pay-Pay.

1934 r. liczne papiernie w Alcoy postanowiły połączyć swoje siły i otworzyć większą fabrykę Papeleras Reunidas SA. Każdy z producentów wniósł swoje marki i wiedzę do nowego wspólnego projektu. Pascual Ivorra Carbonell dołączył do tego przedsięwzięcia z marką Pay-Pay oraz z innymi znanymi na całym świecie markami, takimi jak „Bambú”. 

W 1980 r. okazuje się, że firma Reunidas nie może kontynuować swojej działalności i jest zmuszona do zamknięcia. W 1988 r. powstaje obecna fabryka Pay-Pay – Iberpapel. Inicjatorem odrodzenia biznesu jest José Emilio, który był szefem filii w Reunidas. Zamknięcie firmy skłoniło go do zatrzymania niektórych maszyn papierniczych i skłoniło do kontynuacji działalności oraz produkcji bibułek marki Pay-Pay. Początki były trudne, ale adaptacja była szybka. Inwestując w personel i nowe maszyny udało się zachować jakość bibułek Pay-Pay.

Od 2002 marka Pay-Pay stale ulepsza bibułki. Wprowadza coraz cieńszy papier w dalszym ciągu utrzymując bardzo wysoką jakość. Marka Pay-Pay poszerzyła swój asortyment o gilzy papierosowe i filtry. Stworzyła również nowe rodzaje bibułek takie jak Pay-Pay go Green, które swój delikatnie zielony kolor zawdzięczają pigmentowi pozyskiwanemu z lucerny. Pojawiły się też Pay-Pay Origin z naturalnego cienkiego i niebielonego papieru.

Po dziś dzień marka Pay-Pay cały czas idzie z duchem czasu. Utrzymuje bardzo wysoką jakość produktów, pamiętając o swojej tradycji i historii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium