Bletki.com

DARMOWA DOSTAWA OD 200 ZŁ

EKSPRESOWA WYSYŁKA DO 24H

ATRAKCYJNE GRATISY DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA

DARMOWA DOSTAWA OD 200 ZŁ

EKSPRESOWA WYSYŁKA DO 24H

ATRAKCYJNE GRATISY DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA

Opcje przeglądania
Producent
Rodzaj zapłonu
Rodzaj paliwa
Materiał
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Zapalniczki benzynowe to podstawowe akcesorium, które towarzyszy palaczom od dawna. Takie zapalniczki są bezsprzecznie kojarzone z prawdziwymi twardzielami filmów akcji, a także bohaterami popularnych westernów. Przede wszystkim jednak, zapalniczka benzynowa to niezawodny dostarczyciel ognia, a także bardzo praktyczny i długowieczny gadżet, który będzie Ci służył latami. Niezwykle eleganckie i solidne zapalniczki benzynowe to też świetny pomysł na prezent.

Co to jest zapalniczka benzynowa i jak działa?

Wewnątrz każdej zapalniczki benzynowej (w korpusie) znajduje się nasączony benzyną knot. Końcówka knota, ta która wystaje poza korpus, jest umieszczona w metalowej osłonce. Benzyna znajdująca się wewnątrz zapalniczki nasącza knot na całej długości (również część wystającą poza zbiornik z paliwem). Iskrę zapłonową wytwarza metalowe kółko, które po przekręceniu naciska na krzesiwo. Zapłon następuje w wyniku połączenia iskry z nasączonym benzyną knotem.

Pierwsze zapalniczki oparte na zasadzie zapłonu benzyny pojawiły się na rynku na początku lat 80. XIX wieku, ale były one skomplikowane i niezbyt praktyczne w użyciu. Prawdziwy przełom nastąpił w 1897 r., gdy Austriak Carl Auer von Welsbach opatentował zapalniczkę zwaną Eterna. Była to pierwsza bezpieczna benzynowa zapalniczka, którą cechowały łatwość obsługi i brak wycieków benzyny.

Innym wynalazcą, który również jest uznawany za projektanta zapalniczki benzynowej jest Louis V. Aronson. Wspólnie z swoim bratem Szymonem, stworzyli zapalniczkę benzynową o nazwie Aronson Cigarette Lighting Machine. Patent na tę zapalniczkę benzynową został złożony w 1906 roku. Zapalniczka benzynowa Aronsona była oparta na podobnej zasadzie działania, co inne zapalniczki benzynowe – miała zbiorniczek na benzynę i mechanizm zapłonu z kołem krzesiwa. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszych konstrukcji, zapalniczka Aronsona była bardziej wydajna i praktyczna w użyciu.

Mimo że zapalniczka Aronsona miała innowacyjny design, to inna zapalniczka benzynowa zdobyła większą popularność i stała się ikoną wśród zapalniczek benzynowych. Jaka? Chodzi tu oczywiście o niezawodne i cenione przez palaczy na całym świecie zapalniczki Zippo. To właśnie te zapalniczki benzynowe, zaprojektowana w 1932 r. przez George'a G. Blaisdell, są często bardziej kojarzone z rewolucją w tej dziedzinie, mimo że to zapalniczka benzynowa Aronsona odegrała tak ważną rolę w rozwoju tego produktu.

Obecnie, prawie sto lat później, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli tej niezawodnej zapalniczki. Wszystkie zapalniczki benzynowe mają podobną konstrukcję, która od początku swojego istnienia właściwie się nie zmieniła.

Wszystkie zapalniczki do zapłonu potrzebują benzyny. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak napełnić zapalniczkę benzynową.

Jakie są główne cechy zapalniczek benzynowych i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?

Zapalniczka na benzynę odpala się za pierwszym razem prawie ze 100% powtarzalnością. Zdmuchnięcie płomienia jest bardzo trudne. Dzięki temu zyskała ona ogromną popularność wśród amerykańskich żołnierzy czy podróżników. Po prostu jest niezawodna.

Szlachta pali drewnem. Wiadomo! :D Jednak zapalniczki benzynowe są również bardzo eleganckie, dzięki czemu cieszą się ogromnym powodzeniem na tzw. salonach. Musisz przyznać, że ciężko sobie wyobrazić dystyngowanego dżentelmena odpalającego papierosa sobie lub równie wytwornej damie jednorazową zapalniczką z kiosku ;)

Zapalniczka benzynowa idealnie sprawdzi się przy odpalaniu bonga z wykorzystaniem knota konopnego. Wiadomo, że nie odpalamy nią bezpośrednio jointów i bonga. Natomiast wykorzystanie knota konopnego i rozpalenie najpierw jego, a następnie od niego rozpalenie bonga, to świetne rozwiązanie na czysty – bez oparów benzyny czy gazu – hit from the bong w plenerze. Wiadro też można odpalić od knota np. na wietrznej plaży

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium